Americko pravosudje temelji se na nekoliko postulata. Jedan od njih je da je osumnji nevin dok se ne dokaze njegova krivica, sto, nadalje, znaci da, za osudu, krivica optuzenika mora biti dokazana izvan razumne sumnje. Ovakva temeljna zastita prava optuzenika namece policiji tezak zadatak prikupljanja neospornih dokaza, narocito u slucajevima ubistava. To znaci da igra veliku ulogu u istrazi. Jedna nedavno objavljena knjiga bavi se istorijskim aspektom naucnih doprinosa i ogranicenja u jednom od najvaznijih segmenata istrage ubistva - vremenu nastupa smrti.
Kada policija dodje na mesto ubistva, jedno od njihovih prvih pitanja je "kada je zrtva umrla". Tacno odredjivanje vremena nastupa smrti omogucuje detektivima da iskljuce sumnjive osobe koje imaju potvrdjen alibi. Isto tako, istraziteljima to omogucuje da utvrde da je neko bio sa zrtvom u periodu u kojemu je doslo do ubistva. Međutim, u svojoj novoj knjizi, naslovljenoj "Leš - priroda, forenzika i nastojanja da se tacno utvrdi vreme nastupa smrti", Jessica Sachs kaze da je utvrdjivanje vremena nastupa smrti, narocito kada je proslo više vremena, vrlo tezak zadatak.
"Smrt, naime, dolazi u toliko mnogo varijacija. Cak i nesto sto je tako tesko merljivo poput intenziteta borbe zrtve i napadaca, ili zdravstvenog stanja zrtve pre nego sto je bila ubijena, moze utiecati na promene do kojih dolazi na telu zrtve nakon smrti."
Vec vekovima se zna da ljudsko telo, u prvim satima nakon smrti, prolazi kroz tacno odredjene promene.
Rigor mortis, - mrtvacka ukocenost -, proces je u kojemu se misici polagano koce, a, potom, postupno opustaju.
Algor mortis, - mrtvacka hladnoca -, je proces postupnog hlađenja tijela na temperaturu okoline.
Livor mortis, -mrtvacke pjege -, proces je sleganja krvi i podlivanja na donju stranu tela, nakon sto krvni pritisak padne na nulu.
Ove tri faze primarne su vremenske odrednice kojima se sluze patolozi u odredjivanju vremena nastupa smrti. Medjutim, nakon 24 do 48 sati, te odrednice postaju neupotrebljive. A, cak i prije toga, kako kaze gospođa Sachs, one su poznate po nepouzdanosti. Npr, neko ko je bio ubijen na otvorenom, po hladnom danu, ohladi ce se mnogo brze nego neko ko je bio ubijen u zagrejanoj prostoriji.
"I tu moze doci do varijacija - je li telo lezalo u hladu ili na suncu, da li je duvao povetarac ili ne? Kako je ubijena osoba bila obucena? Je li odeca bila mokra? Je li doslo do borbe izmedju zrtve i napadaca, sto bi zrtvi podiglo telesnu temperaturu? Ili, cak, da li se zrtva odmarala i bila nesvesna napada? U tom slucaju, njena bi temperatura bila niza nego sto je normalno."
U poslednjih stotinak godina, policija se pocela obracati sve vecem krugu raznih strucnjaka kako bi joj pomogli u utvrdjivanju vremena nastupa smrti. Mnoge od profesija tih strucnjaka na prvi pogled nemaju veze s forenzičkim vestacenjem - univerzitetski profesori, kustosi muzeja, naucnici s raznih polja istrazivanja, mnogi iz takozvanih "mekih znanosti".
Uzmimo za primer, - bez obzira koliko to moglo zvučati gadljivo! -, proucavanje razvoja i rasta larva muva, koje se izlegnu iz jajasca polozenih ubrzo nakon smrti. S obzirom da larve prolaze kroz vremenski tacno odredjene stadijume razvoja, moze se prilicno tacno odrediti pre koliko dana su muve slegle jajasca. Proucavanje insekata moze odrediti vreme nastupa smrti s tačnošću unutar jednoga dana. Premda ne toliko precizno, i botanika moze pruziti dragocene vremenske odrednice.
"Onaj ko zna sta treba gledati, vide ce odgovarajuce pokazatelje - recimo biljku koja raste preko ili kroz kost, ili polegnutost i stupanj uvenuca i odumrlosti bilja ispod tela zrtve. Ili, cak, moze se utvrditi koliko dugo je neko bilje bilo u senci tela zrtve i zaostalo u rastu za okolnim biljem."
Jessica Sachs kaze da udruzivanje raznih polja nauke stvara potpuno novo podrucje unutar same forenzicke medicine. Danas, vecinu onih koji donose nova saznanja u ovo multidisciplinarno podrucje cine naucnici sa raznih fakulteta, a ne kriminalisticki laboratorijski tehnicari. Recimo, Odeljenjel za antropologiju univerziteta Tennessee, u Knoxvilleu, opste je poznat po nazivu "Farma leseva". Kolikogod to zvucalo jezovito, tamosnji naucniuci zaista proucavaju nacine raspadanja ljudskog tela u razlicitim uslovima i uspevaju utvrditi vreme nastupa smrti s tacnoscu unutar jednog dana. To je, tvrdi Jessica Sachs, u svojoj knjizi "Les", i najtacnije sto nauka moze pruziti. Ali, istrazivanja se nastavljaju, a, u medjuvremenu, nauka je i dalje nezamenjiva pomoc u osudjivanju kriminalaca i pomaganju nevinim ljudima da sa sebe speru sumnju.